ЗМІ та громадськість вимагають зниження судового збору у судових справах про доступ до публічної інформації
Громадські організації та журналісти вимагають зниження судового збору при поданні судових позовів у справах про доступ до публічної інформації.
Про це йдеться в Меморандумі, який підписали, зокрема, Інститут масової інформації, Центр UA, Інститут розвитку регіональної преси, Центр демократії та верховенства права, Платформа прав людини, Харківська правозахисна група, Українська Гельсінська спілка з прав людини та Представництво Американської правозахисної організації Freedom House в Україні.
У меморандумі наголошується, що збільшення рівня судового збору для фізичних осіб (наразі це 640 грн) та для юридичних осіб (1600 грн) — суттєвий бар’єр для громадських активістів та журналістів, які намагаються відстояти своє право на публічну інформацію в суді. Окрім цього, автори документу вказують на високу вартість відкриття виконавчого примусового провадження у справах про доступ, де боржником/розпорядником є юридична особа (6 400 грн).
«Важливим є й те, що громадські активісти та журналісти, звертаючись із позовами щодо порушення Закону «Про доступ до публічної інформації», захищають не тільки своє персональне право, а й забезпечують кожному право вільно одержувати і передавати інформацію без втручання органів державної влади», — йдеться у меморандумі.
Закон «Про доступ до публічної інформації» був і має залишатися ефективним інструментом у журналістській та громадській діяльності, вважають ініціатори меморандуму.
Наразі продовжується збір підписів під Меморандумом за зменшення фінансових бар’єрів у справах про доступ до публічної інформації.
ГО «Регіональний аналітичний центр» виражає підтримку ініціативи за зменшення фінансових бар’єрів у справах про доступ до публічної інформації та закликає усіх активних громадян приєднатись до збору підписів.