Якщо громада хоче економічно розвиватись, вона має зробити сприятливі умови для малого та середнього бізнесу і співпрацювати
Погодьтесь, коли ми потребуємо знань, дуже важливо знати де шукати класних досвідчених вчителів. І так у всьому. Якщо ви маєте ідею але не знаєте з чого почати її реалізацію, ви шукаєте будь-яку корисну інформацію про те, що потрібно для початку, де шукати ресурси, які можуть бути ризики та ін. Важливо при пошуку інформації не забувати звертатись і до досвідчених практиків в тій чи іншій сфері. Особливо, якщо ви вирішили відкрити власну справу.
Саме такий підхід ми вирішили впровадити і в нашому проекті «Синергія громад – запорука економічного розвитку громад», який реалізовується для об’єднаних територіальних громад Херсонської області в рамках Програми U—LEAD з Європою.
Перше, що ми хотіли зробити для наших учасників навчальних семінарів – навчити готувати робочий бізнес-план, якщо вони хочуть почати власний бізнес, друге — познайомили з більш простим, але не менш цікавим інструментом залучення інвестицій – проектами, та навчити їх писати. Що і впровадили в життя протягом серпня, де не тільки вчили готувати бізнес-плани і писати проекти, але й популяризували бізнес-кластер, як цікавий вид співпраці між громадами. Однак, оскільки лише навчання та інформаційна мотивація довго без практики не затримаються, ми вирішили звернутись по допомогу до практиків впровадження бізнес-кластерів, як прикладу співпраці між жителями громад, бізнесом та взаємодією громад.
А тому, найактивніші учасники семінарів проекту змогли 8 жовтня поїхати на навчальний візит до м. Нова Каховка.
Місто Нова Каховка для візиту було обрано через те, що з весни цього року громадська організація, що приймала наших учасників — Агенція регіонального розвитку «Таврійського об’єднання територіальних громад» зараз спільно з громадами в Херсонській області, які територіально близькі одна до одної та мають туристичний потенціал намагаються впровадити туристичний бізнес-кластер «Соляна дорога» та тим самим розвивати туристичну сферу громад (Асканія-Нова, Григорівка, Тавричанка). А тому всі учасники змогли ознайомитись безпосередньо з досвідом утворення бізнес-кластеру від самого початку, почути про труднощі, що виникають.
Основна мета такого візиту — не просто популяризація бізнес – кластерів, але й практичні знання як саме прості жителі можуть ініціювати їх створення в своїй громаді з нуля. Навчальний візит був розділений на теоретичну та практичну частину, голова організації та діючий підприємець Павло Ярмій розповів учасникам нормативно правову базу, познайомив з історією створення кластерів в Україні, привів яскраві приклади, а також розповів на чому базується правильне та успішне утворення кластерів.
Друга частина була практичною, де учасники змогли самостійно в групах визначити, що може бути цікавим для їх громади та яку сферу можна розвивати відповідно до плану соціально-економічного розвитку. Як взаємодіяти з місцевою владою та доносити до них свою думку.
Також, важливо що Павло Ярмій наголосив на тому, що основне в утворенні будь-якого кластеру є саме синергія та співпраця, оскільки поодинці жодна громада не зможе розвивати масштабну ідею та впровадити її в життя. А також, поділився досвідом створення бізнесу та наголосив на тому, що наразі той момент, коли влада має допомагати бізнесу та сприяти малому та середньому бізнесу в громадах, де його взагалі немає.