Публічній інформації – публічну відкритість

Проект «Публічній інформації – публічну відкритість» мав на меті проведення моніторингу виконання ЗУ «Про доступ до публічної інформації» органами місцевого самоврядування Ізмаїла, Рені, Болграда та відповідних районів. Основними методами моніторингу стали запит на публічну інформацію та моніторинг офіційних сайтів органів місцевого самоврядування (далі ОМС) на наявність окремого розділу щодо доступу до публічної інформації, контактів для звернення (в тому числі відповідальну особу та адресу електронної пошти для звернення), інформація про норми Закону, зразок запиту, а також реєстр публічної інформації, розпорядником якої є ОМС.

Термін реалізації: 2015 р.

Одним з етапів ініціативи стала організація круглого столу з представниками органів місцевого самоврядування, де прийняли участь фахівці відділів, які відповідають за звернення громадян і роботу з обробкою запитів. На круглий стіл завітали уповноважені представники з Рені, Болграда, Ізмаїла, усього 9 осіб. В ході заходу представники ГО «РАЦ» презентували результати моніторингу виконання Закону «Про доступ до публічної інформації».

Про необхідність підвищення рівня знань щодо застосування Закону заявили присутні фахівці Болградського та Ренійського міських рад, вони також розповіли, з якими складнощами стикаються в ході роботи.

Про кращі практики застосування Закону органами місцевого самоврядування та виконавчої влади, про відповідальність за неправомірні відмови присутнім розповіла залучений експерт Юлія Грига (ГО «Філософія серця», м. Вінниця), яка також представила мережу «Омбудсмен +», створену в допомогу офісу Омбудсмена, на який покладено функцію нагляду за виконанням Закону. Фахівцям і присутнім представили також ресурс «Доступ до правди», за допомогою якого можна автоматично згенерувати запит на відповідного розпорядника інформації, а таких в базі даних сайту вже близько тисячі. В ході обговорення учасники дійшли висновку, що основна проблема в реалізації закону про доступ – це проблема комунікації між владою і громадськістю.

На заключному етапі проекту ГО «РАЦ» організувала семінар для представників органів місцевого самоврядування Ізмаїла, Болграда, Рені, а також депутатів місцевих рад щодо особливостей застосування ЗУ «Про доступ до публічної інформації» та наслідки його невиконання в місцевому самоврядуванні.  У семінарі взяли участь депутати Ізмаїльської районної ради, Болградської міської ради, фахівці Ізмаїльської райдержадміністрації, секретар Ренійського міської ради, а також депутати Татарбунарської міської ради, які дізнались про семінар та звернулись із проханням взяти учать. Загалом 17 учасників. Тренером виступив експерт Інституту Політичної Освіти, керівник програми практичної політики в Інституті Політичної Освіти Олександр Солонтай.

Основна частина семінару була приділена закону «Про доступ до публічної інформації», однак зважаючи на те, що він тісно переплітається із Законом «Про місцеве самоврядування», експерт розповів, в які терміни повинні оприлюднюватися документи, нормативно-правові акти, проекти рішень і що має, згідно із законодавством «Про доступ…», бути прописано в таких документах.

Також учасників цікавило питання про те, яким чином громадяни можуть отримати доступ до публічних документів, якщо вони не оприлюднюються. В ході тренінгу виявилося, що депутати місцевих рад також часто не можуть отримати документи для ознайомлення, тому що в відділах їх не дають за вказівкою міських голів або ж адміністрацій. При цьому експерт зазначив, якими законодавчими нормами підтверджені права як депутатів, так і простих громадян.

Реалізовано за підтримки програми «Transition Promotion Program» Міністерства закордонних справ Чеської республіки і Чеської організації NESEHNUTÍ.

ЗМІ про проект:

Как стать настоящим депутатом?

Измаильской власти посоветовали вкладывать средства в развитие вуза

Жители Придунавья практически не используют возможности контроля за деятельностью власти

В Измаиле рассказали, как получить доступ к публичной информации. ВИДЕО

В Измаиле обсуждали применение Закона о доступе к публичной информации

Проблемы выявлены, и их можно решить!

 

Публікації з офіційної сторінки ГО «РАЦ» у мережі Facebook:

https://www.facebook.com/ngo.rac.od/posts/1198195440194371

https://www.facebook.com/ngo.rac.od/posts/1195141397166442

https://www.facebook.com/ngo.rac.od/posts/1224331047580810

https://www.facebook.com/ngo.rac.od/posts/1223850367628878

https://www.facebook.com/ngo.rac.od/posts/1219827518031163